Ogre
-2 oC

Svētdiena, 12. janvāris

Šodien vārda dienu svin
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Ciemupes tautas nams aicina uz zibakciju

31.oktobrī plkst.15 pie "Vecuteles" mājām, Ogresgala pagastā, krustojumā pie piemiņas zīmes "Ceļa rādītāja tautasdziesmu teicējiem Ogresgalā" notiks Ciemupes tautas nama rīkota zibakcija "Tautasdziesma krustcelēs".

 

 

Pasākums notiks Krišjāņa Barona dzimšanas dienā, kopīgi nodziedājot tautasdziesmu "Kas kait mani nedzīvoti". 

 

Līdzi jāņem foto, video tehnika vai mobilie telefoni, lai iemūžināt pasākumu.

 

Jādodas kopā ar draugiem, kaimiņiem, radiņiem. Dodaties uz tikšanās vietu ar kājām, braucot ar auto vai velosipēdu. Vēlams saģērbties, atbilstoši laika apstākļiem. Pēc pasākuma katrs pats varēs ceļojot iepazīt tuvāku un tālāku apkārtni.

 

Pasākuma norises vietā iespējams nokļūt no četrām debess pusēm, bet, dodoties pa autoceļu Rīga-Daugavpils, Ciemupē jānogriežas pie zīmes Ogresgals (7km).

 

2015.gada 31.oktobrī Krišjānim Baronam būs 180. dzimšanas diena. Šogad Dainu skapim jau 135 gadi un "Latvju Dainām" publicēšanas simtgade (1894-1915).

 

Krišjāņa Barona Dainu skapis atzīts par pasaules mēroga unikālu dokumentāro mantojumu, kurš 2001.gadā iekļauts UNESCO Pasaules atmiņas sarakstā.

 

19. gs. otrajā pusē jaunlatviešu ierosmē sākās masveida tautas dziesmu vākšana daudzos novados. Barons tās apkopoja, sistematizēja un kārtoja Dainu skapī. Tika savāktas vairāk nekā 200 000 dziesmas. Aktīvākie ļaudis bija no Lielvārdes puses. Iespējams, ka iesaistīties pamudinājis dzejnieks un pedagogs Auseklis. Lielvārde no 217 966 iesniegtajām dziesmām devusi 6126 jeb gandrīz 3 procentus. No šīs apkārtnes iesūtītās tautas dziesmas ir iekļautas visos K.Barona izdotajos “Latvju Dainu” sējumos.  

 

Vaida Villeruša pētot 19. gs. tautas dziesmu teicēju dzimtas no Lielvārdes, atklāja, ka aktīvākie teicēji ir no septiņām mājām pāris kilometru lielā apkaimē, kas tagad atrodas Ogresgala pagastā (agrāk Lielvārdē). Daži no viņiem ir iesūtījuši vairāk nekā 1000 tautas dziesmu.

 

No šiem teicējiem saņemtās dziesmas K.Barona “Latvju Dainās”

 

Iezīmējas ne tikai ar neparasti lielo skaitu, bet arī daudzos gadījumos tās izvēlētas par pamatdziesmām, kam seko nedaudz atšķirīgi varianti.

 

Vaida Villeruša darbojoties Imanta Ziedoņa dibinātā Kultūras fonda Daugavas programmā, rosināja un organizēja vairāku piemiņas zīmju izveidošanu un uzlikšanu. 1993.gada oktobrī Ogresgala pagastā pie “Vecuteļu” mājām  Imants Ziedonis atklāja piemiņas zīmi, kas ir kā ceļa rādītājs ar māju nosaukumiem un tautas dziesmu teicēju uzvārdiem, kuri papildināja Krišjāņa Barona Dainu skapi ar sešiem tūkstošiem tautasdziesmu.

 

Dainas tika uzkrātas cilvēku atmiņā un gadsimtu gaitā tālāknodošana notika mutvārdu veidā ģimenē, saimē. Mūsdienās tas tikpat kā vairs nenotiek, tāpēc Krišjāņa Barona dzimšanas dienā vēlamies pateikties ar dziesmas palīdzību tiem, kas tautasdziesmas pierakstīja, vāca, apkopoja un neļāva tām izzust.

 

Ar zibakcijas palīdzību, gribam pievērst sabiedrības uzmanību šai piemiņas vietai, kuras nozīme daudziem nav zināma.