Ogre
0 oC

Sestdiena, 11. janvāris

Šodien vārda dienu svin
Smaida, Franciska

Pie atmiņu ugunskura ogrēnieši atceras Barikāžu laiku

 
Jau otro gadu 1991.gada barikāžu atceres pasākums Ogrē notiek Brīvības ielas gājēju posmā līdzās Latvijas valsts monumentālajam karogam.
 
Barikāžu atceres pasākumi janvārī notiek visā Latvijā, jo 1991.gada janvārī nez vai bija kāda apdzīvota vieta valstī, no kuras cilvēki nebūtu devušies uz Rīgu, lai būtu kopā ar citiem Latvijai tik dramatiskā brīdī.
 
Barikāžu simbols ir ugunskurs, un līdzīgi kā tolaik janvāra dienās Rīgā dega ugunskuri, katru gadu, atceroties Barikāžu laiku, Latvijas pilsētās un ciemos deg ugunskuri, pie kuriem pulcējas cilvēki, lai atcerētos, pieminētu, dalītos savās atmiņās un nodotu tās jaunatnei, lai visas liecības, kas saistītas ar mūsu tautas un valsts vēsturi, pārietu no paaudzes paaudzē. 
 
Atklājot Barikāžu atceres laika pasākumu, Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Artūrs Mangulis aicināja visus būt vienotiem – kā janvāra dienas pirms 26 gadiem. A.Mangulis, atceroties tā laika notikumus, pastāstīja, ka viņam pašam nebija lemts būt Latvijā mūsu valstij vēsturiski nozīmīgajā laikā, jo viņš tolaik atradās dienestā padomju armijā, un tur latviešu puišiem bija satraucošs laiks. Domes priekšsēdētājs, redzot atceres pasākuma dalībnieku vidū daudzus jauniešus, pauda īpašu gandarījumu – Ogres novadā jaunieši aktīvi piedalās pasākumos un iesaistās to organizēšanā.
 
A.Mangulis, pasniedzot Ogres novada pašvaldības Pateicību, īpaši pateicās barikāžu dalībniekam Vilnim Otto Pētersonam, kurš Ogres Vēstures un mākslas muzejam dāvinājis disku ar video materiāliem, kas tapuši, filmējot 1991.gada janvāra barikāžu dienu notikumus.
 
V.O.Pētersons, uzrunājot pasākuma dalībniekus, atgādināja, ka barikāžu laika notikumus filmējis, lai nākamajām paaudzēm saglabātos iespēja uzzināt par Atmodas laiku, kas ir vēsturiski nozīmīgs posms ceļā uz valstiskās neatkarības atjaunošanu. Pētersona kungs, kuram, izrautam no skolas sola, nācās izciest moku ceļu izsūtījumā Sibīrijā, atgādināja, ka Latvijas vēsturē vēl ir daudz neizpētītu lappušu, un aicināja jaunatni šos vēstures plankumus atklāt.
 
Barikāžu atceres pasākuma dalībniekus uzrunāja ģenerāļa Pētera Radziņa biedrības vadītājs Agris Purviņš, kurš 1991.gada janvārī no pirmās līdz pēdējai dienas bija barikāžu aizstāvju rindās, atgādināja, ka bez tādiem varoņiem kā ģenerālis Radziņš ar viņa ieguldījumu Latvijas brīvības cīņās 1918. un 1919.gadā, nebūtu ne Tautas frontes un Atmodas laika, ne Latvijas valsts šodien.
 
Vairāki Ogres jaunieši, kuri dzimuši jau neatkarīgā Latvijā, apliecināja, ka viņi arī ir gatavi aizstāvēt savu valsti – tāpat kā viņu vecāki un vecvecāki 1991.gada janvārī.
 
Barikāžu atceres pasākumā pie ogrēniešiem viesojās dziesminieks Kārlis Kazāks, kurš ne tikai visus vienoja kopīgās dziesmās, bet arī dalījās savās atmiņās par barikāžu laiku – viņu tēvs dažreiz ņēmis līdzi, dodoties uz barikādēm, un redzētais palicis neizdzēšamā atmiņā.
 
Barikāžu dienās cilvēkus sildīja ugunskuri, kopīgas dziesmas un karsta tēja –tagad tas viss ir tālaika atceres pasākumu neiztrūkstoša sastāvdaļa. Ogrēniešiem tēju bija sarūpējuši Zemessardzes 54.Inženiertehniskā bataljona zemessargi.
 
Pēc kopīgi pavadītajiem atmiņu brīžiem, sadziedāšanās un tējas baudīšanas pie ugunskura Ogres novada Kultūras centrā ikviens interesents varēja noskatīties režisora Zigurda Vidiņa dokumentālo filmu “Tēvu barikādes”.
 

 

Ogrenovads.lv