Ogre
1 oC

Pirmdiena, 25. novembris

Šodien vārda dienu svin
Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne

Grāmatas “Ogres novada kultūrvēstures pieminekļi” prezentācija

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, pēc Ogres novada pašvaldības pasūtījuma ir izdota grāmata “Ogres novada kultūrvēstures pieminekļi”. Grāmatas prezentācijas pasākums notika 6. decembrī Ogres Vēstures un mākslas muzejā.

 

Vērtīgs un nozīmīgs izdevums

Ogres Vēstures un mākslas muzeja vadītāja Evija Smiltniece, atklājot pasākumu, atzina, ka grāmata “Ogres novada kultūrvēstures pieminekļi” Ogres novadam ir nozīmīgs un vērtīgs izdevums par Ogres novada vēstures, arheoloģijas, arhitektūras un mākslas pieminekļiem. Līdz šim izdoti tikai nelieli bukleta tipa izdevumi, kuros pieejama lakoniska, neliela informācija par Ogres novada kultūrvēstures objektiem, nu ir pieejama grāmata, kurā apkopota informācija par 100 vērtīgākajiem Ogres novada kultūrvēstures pieminekļiem, kas iekļauti valsts nozīmes pieminekļu sarakstā, un kurā sniegts pārskats par vietējās nozīmes objektiem.

 

“Nav nejauši, ka grāmatas atklāšana notiek tieši muzejā, jo muzeja galvenā sūtība ir vēstures un kultūras mantojuma popularizēšana un pētīšana. Arī Ogres Vēstures un mākslas muzejs ir piedalījies šīs grāmatas tapšanā, kopā ar grāmatas autoriem un izdevēju veicot sagatavošanās darbus,” atklāja E.Smiltniece.

 

Apzinoties un dokumentējot Ogres novada bagātību

Pasākumā piedalījās arī Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, kurš ir šīs grāmatas idejas autors. Priekšsēdētājs atklāja, ka, veicot dažādu kultūrvēstures materiālu izpēti, bieži vien par daudziem atsauksmes bija devis vēsturnieks, arheologs un vēstures zinātņu doktors Juris Urtāns, kuru arī nolēmis uzrunāt šādas grāmatas tapšanā, turklāt, kopš ir izveidojies Ogres novads, nopietnāki pētījumi un apkopojums par kultūrvēstures objektiem nav veikts. E.Helmanis atklāja, ka jau nākamgad grāmatā minētie objekti un informācija par tiem būs pieejama arī jaunajā Ogres novada pašvaldības aplikācijā “Ogres novadnieks”. Priekšsēdētājs pateicās visiem, kuri strādājuši, lai taptu šis vērtīgai izdevums, un atzina, ka iesāktais darbs noteikti jāturpina, apzinoties un dokumentējot Ogres novada bagātību – kultūrvēsturiskās vērtības.

 

Stāsti par vietām Ogres novadā

Grāmatas prezentācijā piedalījās arī grāmatas sastādītājs J.Urtāns. Grāmatas ievadā J. Urtāns raksta: “…šīs grāmatas uzdevums nav sniegt Ogres novada vēstures apskatu, bet stāstīt par vietām, par konkrētiem pieminekļiem, kas radušies tādas vai citādas cilvēku darbības, tātad vēstures, gaitā. Katrs piemineklis nes sevī to konkrēto vēsturisko apstākļu nospiedumu, kas lika tam rasties un būt tieši tādam, bet katram piemineklim ir arī tā sekojošā vēsture, kas maina, ietekmē kā pašu pieminekli, tā arī cilvēku uztveri par to, kāda ir bijusi pieminekļa nozīme. Un – tas šķistu pats par sevi saprotams – katram piemineklis ir arī nākotne, kas iestāsies tad, kad mūsdienas jau būs vēsture”.

 

J.Urtāns atzina, ka pēdējos gados Ogres novada pagastos kultūrvēsturisko objektu izpēte vairāk notikusi novadpētniecības skatījumā, tagad tas noticis plašākā mērogā, paskatoties uz šīm vērtībām it kā no malas. Vēsturnieks atklāja, ka Ogres novads nav pirmais, kur izdota šāda veida grāmata, plašāki pētījumi un kultūrvēsturisko objektu apkopošanas darbs veikts arī Daugavpils novadā, arī Vārkavā, Alsungā, Kārsavā un citviet. Vēsturnieks atklāja, ka visu savu mūžu nodarbojies lielākoties ar arheoloģijas pieminekļu pētīšanu, un dalījās pārdomās par to, ka, veicot šo darbu, gadu gaitā izjutis arī pārmaiņas, kas notiek apkārt – ne tikai ekonomiskās, politiskās, administratīvās, bet arī tās, kas notiek sabiedrībā un cilvēkos, un tās ne vienmēr ir pozitīvas. J.Urtāns atklāja, ka viņa darba moto ir kāda dzejnieka reiz lasīti vārdi, ka “Dievs nekad mums neļauj cerēt uz tādām lietām, kuras viņš jau iepriekš mums nav nolēmis iedot”.