Ogre
0 oC

Ceturtdiena, 9. janvāris

Šodien vārda dienu svin
Aksels, Alta, Kaspars

Muzejā V.Purvīša skolnieka - Voldemāra Jāņkalniņa gleznu izstāde

No 22. februāra Ogres Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma talantīgā, tomēr ne vienmēr līdz galam saprastā un maz zināmā mākslinieka Voldemāra Jāņkalniņa gleznu izstāde.

Voldemārs Jāņkalniņš dzimis 1914.gada 7.aprīlī Rīgā. Voldemāra tēvs bija iecienīts Rīgas drēbnieks. 1930.gados Ogrē viņš uzcēla vasarnīcu, kur Voldemārs pavadīja vasaras.
 
Mākslas pamatus V. Jāņkalniņš apguvis Eduarda Vītola studijā laikā no 1933. līdz 1936.gadam. Studijas Latvijas Mākslas akadēmijā viņš uzsāka 1936. gadā pie Kārļa Miesnieka un Voldemāra Tones un ar pārtraukumiem turpināja līdz 1943. gadam.  1940.gadā V.Jāņkalniņu uzņēma Vilhelma Purvīša vadītajā Dabasskatu meistardarbnīcā. 1944.gadā viņš tika mobilizēts vācu armijā, bet dezertējis. Pēc kara atsācis studijas Mākslas akadēmijā, tomēr nav pabeidzis. Savā autobiogrāfijā viņš raksta, ka studijas pārtrauca tēva sliktās veselības un materiālo grūtību spiests, bet gleznotājs un mākslas zinātnieks Jurģis Skulme norāda, ka V.Jāņkalniņš izslēgts no Mākslas akadēmijas par formālismu.
 
Pēckara gados Padomju Savienībā realizētā kampaņa pret formālismu skara visas mākslas jomas – tēlotājmākslu, literatūru, mūziku, kino. Lai izdzīvotu un turpinātu strādāt, māksliniekiem nācās pielāgoties jaunajai sistēmai. Voldemārs Jāņkalniņš kaut arī neieguvis Mākslas akadēmijas diplomu, turpināja gleznot. Ilgus gadus strādāja par zīmēšanas skolotāju, vasarās piedalījās Vēstures institūta organizētajās arheoloģijas ekspedīcijās, tai skaitā Ogrē, Ķentes kalna izrakumos.     
 
Dzīves laikā V.Jāņkalniņš gleznojis regulāri un radījis lielu skaitu darbu. Tomēr mākslinieka dzīves laikā notika tikai viena personālizstāde - 1987.gadā Vēstures muzejā. Laikrakstos par to ir pozitīvas atsauksmes.  „V. Jāņkalniņa glezniecība it kā aizpilda kādu ne pārāk skaļu un lielu, toties līdz šim pietrūkušu vietu mūsu mākslas kopainā." 
 
Ogres Vēstures un mākslas muzeja izstādē skatāmas  galvenokārt  vispārinātas pilsētu ainavas  ar cilvēku figūrām, ostu skati ar laivām, stilizētu koku kompozīcijas. Gleznās tumšās kontūras kontrastē ar nelieliem krāsu akcentiem. Vairums darbu ir no privātkolekcijas, izstādi papildina arī deponējumi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latviešu Mākslas muzeja krājumiem.


Informāciju sagatavoja Ogres Vēstures un mākslas muzejs