Ogre
19 oC

Svētdiena, 14. jūlijs

Šodien vārda dienu svin
Ritvars, Oskars, Anvars

Ogrē, Brīvības ielā 2 tiks veidota Brīvības ceļa ekspozīcija

Brīvības iela 2, OgrēOgres novada pašvaldības dome 25. aprīļa sēdē apstiprināja investīciju projektu “Brīvības ceļa ekspozīcija ēkā Brīvības ielā 2, Ogrē būvprojekta izstrāde un pārbūve” par pašvaldības prioritāro investīciju projektu un aizņēmuma ņemšanu no Valsts kases tā īstenošanai.

Vairāk nekā 100 gadus vecā ēka Ogrē, Brīvības ielā 2, ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis. Ēkas būvprojekta izstrāde un pārbūve nepieciešama, lai to piemērotu Ogres Brīvības ceļa ekspozīcijas, izstāžu telpas un skolēnu nodarbību telpu izvietošanai. Brīvības ceļa ekspozīcija atradīsies ēkas abos stāvos un vēstīs par Ogres novada iedzīvotāju cīņu par brīvību un Latvijas Republikas neatkarību.

Brīvības ceļa ekspozīcija atradīsies blakus jaunizveidotajam Neatkarības laukumam, kopā veidojot vienotu ansambli. Laukumā tiks izvietotas izcilu novadnieku skulptūras. Šo personību darbība tiks parādīta arī ekspozīcijā.

Ekspozīcijas mērķis ir sniegt apziņu, ka Latvijas Republikas brīvība un neatkarība ir fundamentālas vērtības. Vērtības, kas nosaka arī katra indivīda brīvību un neatkarību. Likt skatītājam apzināties, ka valsts neatkarība ir vēsturiski izcīnīta ar lieliem upuriem, ka valsts brīvība un neatkarība ir sargājama kā liels dārgums.

Ekspozīcijas uzdevums ir apmeklētājam dot Latvijas un Ogres novada vēstures procesu cēloņu un rezultāta sakarības izpratni. Izpratni par Brīvības ceļa nepārtrauktību, Ogres novada iedzīvotāju parādīto varonību un upuriem Brīvības vārdā. Akcentēt spilgtākos notikumus Latvijas neatkarības izcīnīšanā, t.sk. Ogres novadā. Izcelt nozīmīgas Ogres novada personības – vēsturisko notikumu dalībniekus.

Projekts “Brīvības ceļa ekspozīcija ēkā Brīvības ielā 2, Ogrē, būvprojekta izstrāde un pārbūve” atbilst arī pašvaldības apstiprinātā Ogres novada attīstības programmas 2022.–2027.gadam Investīciju plānā 2022. – 2027. gadam noteiktajam.

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis atzīmēja, ka būtiski saprast brīvības cenu, turēties pie vērtībām un nodot tās jaunajai paaudzei. Šis projekts atgriezīs dzīvību bijušajā Ogres pilsētas centrā, kas tagad ir degradēta teritorija.

Šobrīd ir izstrādāta telpiskā 3D vizualizācija ar paredzēto ekspozīcijas izvietojumu un telpu plānojumu. Projekts tiks sadalīts divos posmos – pirmajā tiks veikta jumta un ārējās fasādes pārbūve, savukārt otrā iecere paredz telpu un inžienierkomunikāciju pārbūvi.

Projekta īstenošanai tiks ņemts ilgtermiņa aizņēmums līdz 1 500 000 EUR apmērā no Valsts kases ar tās noteikto procentu likmi uz 20 gadiem ar atlikto pamatsummas maksājumu līdz 2026. gada 1. janvārim. 

Informācijas avots: www.ogresnovads.lv