Ogre
2 oC

Otrdiena, 23. aprīlis

Šodien vārda dienu svin
Jurģis, Juris, Georgs

Elkšņu skola

Adrese Rīgas iela 175, Ikšķile
Apraksts

19.gs vidū arvien vairāk pieaug nepieciešamība atvērt skolu kā sagatavošanas posmu draudzes skolai, kura tad būtu ar augstāku pakāpi. Izvēle krīt uz Elkšņu kroga lielo ēku. Ikšķiles Elkšņu skolā tiek atvērta 1864.gadā Jurģu dienā. Ēka skolas vajadzībām tika izīrēta uz noteiktu laika posmu.Šeit līdz pat 1912.gadam notiek gandrīz visu Ikšķiles bērnu apmācība. Rīgas vēstures un kuģniecības muzējā atrodas tā saucamie “kartupeļu medāļi”, kurus lika nēsāt tiem bērniem, kas skolā runāja latviešu valodā, jo Krievijas impērijā oficiālā valoda bija krievu. Šīs medaļas ir atrastas Ikšķiles Elkšņu skolas bēniņos 20.gs. 70.gados, kad skola tika likvidēta.

Šajā pat gadā netālu no šī ēkas uzcelta ministrijas skola, bet Elkšņu skolas telpas tiek izmantotas kā internāts. Jaunā skola ir gaiša ēka, ar lieliem logiem un augstiem griestiem, lielām gāzes lampām, ēdamtelpu un mazgātuvi.

Jaunās skolas mūžs ir pavisam īss, jo Pirmā pasaules kara laikā ēka tiek sagrauta un vairs netiek atjaunota. Bērni mācas citās skolai piemērotās telpās līdz pat 1923.gadam, kad Elkšņu skolas ēkā tiek veikts kapitālais remonts un tā tiek atjaunota. Aktīva mācīšanās notiek līdz pat 1966.gadam, kad Ikšķiles centrā tiek uzcelta jauna divstāvu skola, tagad Ikšķiles vidusskola.

Kopš 1966.gada Elkšņu skolas ēka tiek izmantota dažādām vajadzībām – šeit ir bijis bērnudārzs, sporta skola, dzīvokļi.

Šobrīd skolas ēka ir atguvusi savu auru un tajā saimnieko Ikšķiles brīvā skola, kas piedāvā alternatīvu valsts pamatizglītības standarta apgūšanai uz humānās pedagoģijas metodikas bāze, izmantojot individuālas apmācību metodes.